Ciemna warstwa projektów motywacyjnych

O roli takiego Szkolenia Integracyjnego|Symulacyjnego|Menedżerskiego|Team Building|Biznesowego}  mówi się nie od dzisiaj, niezaprzeczalnie posiadają one mnóstwo zalet, o czym każdy powinien o tym wiedzieć. Są świetnym sposobem na poprawienie relacji w zespole, poprawiają lojalność pomiędzy kadrą zarządzającą i załogą, a także mogą się stać formą wynagrodzenia.


 


Pomimo niewątpliwych pozytywnych aspektów tego typu wyjazdów niekiedy mają one niestety ciemniejsze strony, o czym niekiedy krążą niesamowite legendy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy wyjazd został niewłaściwie opracowany i przeprowadzony. Ludzie wyjeżdżają, aby dobrze się bawić i odpocząć, a mogą wrócić skłóceni, zniechęceni oraz niezadowoleni.


 


Najczęstszymi problemami w czasie imprez o takim charakterze jest zaniknięcie granic między pracownikami a ich przełożonymi. Szczególnie kierownicy muszą pamiętać o tym, że nawet poza firmą muszą się oni zachowywać w sposób odpowiedni do stanowiska, które zajmują. Rozluźnienie i swoboda może być powodem przeniesienia nie do końca poprawnych relacji na obszar firmy, a to na pewno nie powinno mieć miejsca.


 


Następną sprawą, która może się pojawić z niestarannie wybranego programu, będzie klasyczna nuda, jaka w wielu niestety przypadkach jest leczona przez uczestników wyjazdu nadmierną ilością alkoholu. Jeżeli taki wyjazd jest tylko i wyłącznie obowiązkiem do wypełnienia i zupełnie mija się z tym, co ludzie oczekują, to nie ma się czemu dziwić, że w miejsce dobrej zabawy chcą oni wyjechać do swojego domu.


 


Zdarzają się także przypadki, kiedy na takim wyjeździe w grupie zatrudnionych zamiast integracji będą się pojawiały podziały i konflikty. Osoby zamknięte w sobie, mniej rozrywkowe czy po prostu nie akceptujące alkoholu zostają odrzucone przez pozostałych współpracowników, niestety przeważnie taka sytuacja może się przenieść na relacje w zakładzie i powoduje znaczne pogorszenie atmosfery.


 


Tak więc można zobaczyć, że wyjazdy integracyjne to nie jedynie dobra zabawa i odpoczynek, ale także sporo zagrożeń, które mogą niekiedy się pojawiają. Jeśli będzie się o tym wiedziało, to można w taki sposób przygotować plan wyjazdu i dopasować rozrywki,  możliwości wystąpienia problemów o takim charakterze było bardzo małe. 


 

03.06.2016. 13:37