Gry - czym się kierować?

Ogromne znaczenie w pracowniczym rozwoju zaczęły odgrywać szkolenia. Ich propozycja jest ogromna, zaczynając od zwykłych, podczas których całość jest prowadzona przez wykładowcę, a kończąc na różnego rodzaju grach i treningach, które często symulują realne życiowe sytuacje i wymagają od wszystkich biorących udział aktywnego działania i podejmowania wielu decyzji.


 


Szczególnie popularne w ostatnich latach są Gry Symulacyjne  - są one bardzo chętnie używane przez managerów, którzy zamierzają inwestować w swoich ludzi. Ludzie, którzy będą brać w nich udział nie mogą biernie słuchać wykładu trenera, ale powinny działać i nauczyć się podejmowania decyzji - i jak pokazuje praktyka, takie szkolenia dają świetne rezultaty. 


 


Jednak aby gry mogły spełnić swoje zadanie, to należy przestrzegać kilku zasad. Najbardziej istotne powinno być wybranie najlepszej do zaplanowanego celu kategorii. Praktycznie każda z gier ukierunkowana będzie na rozwój jakiś wybranych elementów, i należy o tym pamiętać podczas wyboru jakiejś dla swojej załogi.


 


Następną dość istotną sprawą są rzecz jasna koszty. Gry szkoleniowe, zwłaszcza w wersji z trenerem, który poprowadzi wszystko i później wykona analizę wyników nie są tanie. Jeżeli ktoś będzie chciał grę często używać, to kupno będzie rozsądnym pomysłem, natomiast gdy taka forma szkolenia będzie tylko na jeden raz, to na pewno bardziej korzystną opcją będzie jej wypożyczenie.


 


Wybierając wersję gry z trenerem dość ważne jest skontrolowanie jego zakresu jego kompetencji. Od tego zależeć przecież będzie zarówno skuteczność realizacji gry z pracownikami, ale także szczegółowa interpretacja i wyciągnięcie odpowiednich wniosków w oparciu o decyzje i zachowania, które można było zaobserwować.


 

03.06.2016. 13:36