Poprawne zasady symulacji biznesowej


Gry menedżerskie i specjalne zadania menedżerskie winny mieć jasne reguły dla graczy. Prowadzący szkolenia piszą w swoich poradnikach, jak ciężko jest dopiero rozpoczynającemu karierę autorowi symulacji wymyśleć interesującą podstawę scenariuszową gry lub symulacji. Potrzebne bywa duże doświadczenie oraz znajomość biznesu, a zwłaszcza danej branży.
Dobre instrukcje do case study powinny być niezbyt długie oraz zrozumiałe. W niniejszym wpisie zamieszczam klasyczny już przykład jasno i przejrzyście skonstruowany zestaw zasad gry biznesowej. W pierwszym zdaniu typowo prezentujemy cel: zadaniem grupy będzie zbudowanie drogowego przejazdu, po którym na drugą stronę rzeki pojedzie ciężarówka z fikcyjnym bagażem. Dowiedziałem się tego, kiedy znalazłem ten serwis internetowy:
 Symulacje Menedżerskie - Kompendium
Niżej dalsze przedstawienie efektywnie sformułowanego zestawu reguł do gry decyzyjnej:
1.    Przeprawę można stawiać wyłącznie z przyniesionego przez prowadzącego sprzętu.
2.    Most nie może dotykać dostępnych twardych lub miękkich przedmiotów (np. ściany, krzesła i tak dalej). Most nie może być także podwieszony lub podtrzymywany od góry np. sznurkiem albo ręką budowniczego. Musi stać całkiem samodzielnie na podłodze.
3.    Samochód powinien zostać przewieziony na sznurku. W czasie przejeżdżania przez most powinien przesuwać się przednimi i tylnymi kołami po jezdni na moście.
4.    Zabawkowy TIR powinien być przetransportowany po jezdni w taki sposób, by zawsze był dokładnie 40 centymetrów nad podłożem.
5.    Samochód powinien być przewieziony po jezdni przez wyłącznie jedną osobę wyłonioną w głosowaniu. Przejazd zaczyna się od postawienia zabawkowego TIRa przed znakiem postawionym przez trenera. Transport ma swój koniec po najechaniu mety. Potem pojazd musi  wciąż ustać stabilnie na jezdni mostu przez 10 sek.
6.    Gdy podstawa mostu będzie zmieniona, jednakże zabawkowy TIR zostanie przewieziony wzdłuż budowli w taki sposób, aby w każdym momencie przejazdu był co najmniej 40 centymetrów nad podłożem, zabawa będzie zakończona z pozytywnym wynikiem.
W innym poście na tym blogu zaprezentuję zbiór zasad do kolejnej symulacji biznesowej.
Andrzej Nawrotny
Autor tej notatki  jest absolwentem kierunku nauk o ziemii Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z dziedziny  medycyny alternatywnej. Posiada certyfikat Konsultanta Zmiany Osobistej DFD. Rozwija swoją firmę w Wiśle.  Od trzech sezonów wykłada i opracowuje gry odnoszące się do prowadzenia prezentacji w branży „reklamy”.

TEMATY BOGA:
Gry Biznesowe
Szkolenia sprzedażowe
Gry e-learning
Przywództwo
symulacje Kaizen
Negocjacje
Firmy szkoleniowe
Narzędzia Instrukcje dla instruktorów03.06.2016. 13:36