Lektoraty obcojęzyczne - pomysły

Jednym z częściej wykorzystywanych szkoleń i kursów, organizowanych przez firmy z praktycznie każdej branży są szkolenia językowe. W obecnych czasach, gdy interesy prowadzi się w wielu krajach świata i nie ma żadnego problemów z komunikowaniem się na dalekie odległości w coraz liczniejszych zawodach odpowiednia znajomość języka jest konieczna. Choćby po to, by mieć szansę się poza Polską doszkalać: cyklicznie najlepsi pracownicy wybierają się za granicę na nieosiągalne tutaj zajęcia przykładowo  Symulacje Strategiczne  


 


Z takich też powodów spora liczba właścicieli firm przykłada sporo uwagi do utrzymywania właściwego poziomu języka wśród pracowników, których się zatrudnia, a nie znajdzie się na to lepszego sposobu niż regularne szkolenia językowe. Ale planując ich rozpoczęcie trzeba mieć na uwadze kilka dość ważnych spraw, dzięki czemu efektywność takich szkoleń będzie na właściwym poziomie.


 


Główną rzeczą, o jakiej trzeba pomyśleć jest wzięcie pod uwagę możliwych do realizacji celów, do których będzie się chciało dążyć przez tego typu kursy. Bardzo dużo będzie w tym przypadku zależeć od rodzaju zadań realizowanych przez pracowników - czego innego będzie bowiem potrzebował inżynier opierający się na zagranicznych opracowaniach, a czego innego pracownik działu sprzedaży który współpracuje z partnerami w innych krajów.


 


O oczekiwaniach wobec szkolenia za każdym razem trzeba poinformować lektora prowadzącego kurs, przez co będzie on mógł dostosować program do wymogów pracowników i pracodawcy. Koniecznie się powinno tak określony cel nakreślić także pracownikom, również oni powinni widzieć, w jakim celu się uczą.


 


Następną bardzo istotną sprawą powinno być dopasowanie poziomu kursów do stanu wiedzy kursantów. Z reguły wiązać się to będzie z koniecznością podziału zespołu na parę grup mających różny poziom zaawansowania, lecz nie można przed tym uciekać. Jeśli się tego nie zrobi, to niektóre osoby mogą mieć problemy z nadążeniem za resztą, a inni będą się zwyczajnie nudzili i niewiele im to da.


 

03.06.2016. 13:37